Fulya Hazan

Creative Graphic Designer & Motion Graphic Artist

Aşkın ve yabancılaşmanın romanı “Kürk Mantolu Madonna’’

Fulya Hazan

Creative Graphic Designer & Motion Graphic Artist

‘’Şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum. Bu eksik sana değil, bana ait. Bende inanmak noksanmış. Beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için sana aşık olmadığımı zannediyormuşum. Bunu şimdi anlıyorum. Demek ki, insanlar benden inanmak kaabiliyetini almışlar. Ama şimdi inanıyorum. Sen beni inandırdın. Seni seviyorum. Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum.''

Türk edebiyatında önemli yeri olan Sabahattin Ali'nin, 1942 yılında yazmış olduğu 'Kürk Mantolu Madonna' isimli eseri, toplum içinde fark edilmeyen belki de fark edilmeyi tercih etmeyen insanları, yaşamın gelip geçiciliğini ve muazzam bir aşk hikayesi anlatmaktadır. Sadece çeviri roman ve öykü okuyanlar için anlatım dili eski gelebilir fakat kesinlikle anlaşılmaz Farsça kelimelerden ibaret değildir.

Kitabın ilk bölümlerinde Raif karakteri insanı yer yer sinirlendirip sakinliği ve boş vermişliği ile insanı hayrete düşürse de Raif karakteri herkesin içinde bir parça bulabileceği bir karakter. Raif Efendi’nin gençliğine dönüş, Berlin maceraları, hayatının dönüm noktası Maria Puder’le tanışmaları ile kitap zirveye ulaşıyor ve bu noktadan sonra artık kitaptan ayrılmak pek de mümkün olmuyor hem sonunu merak edip hem de bitmemesini istiyorsunuz ki bitiğinde de böyle bitmemeliydi diye dövünüyorsunuz. Kitabın tesiri altında kalmamak, içinize işlememesi, aradan uzun zaman geçse de beyninizin, kalbinizin bir köşene kazınan bölümleri ansızın hatırlamaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Anlatmak istediğim şu ki öyle alelade okunacak bir kitap değil bu, neredeyse her satırını çizmek istediğiniz, her satırı defalarca okunan ve her okunuşunda daha fazla anlam yüklenen ve keşfedilen bir roman…

“Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.”

Diğer Makaleler

Üvercinka...

Böylece bir kere daha boynunlayız sayili yerlerindenEn uzun boynun bu senin ...